Wiedza

Dlaczego nie powinniśmy ignorować głodu?

By 22 lipca 2021 20 października, 2021 No Comments
głodzenie się

Wiele osób kojarzy dietę redukcyjną z koniecznością nauczenia się odmawiania swojemu ciału tego, czego potrzebuje. Realia są jednak zupełnie inne! Prawidłowo zbilansowana dieta – nawet taka, której celem jest znaczne zmniejszenie masy ciała – nie powinna być udręką i głodówką.

Jak żyć na diecie? – czyli kilka skutecznych rad, które sprawiają, że nie chodzisz głodny

Warto wiedzieć, że żadna dieta nie da natychmiastowych efektów – nawet ta, która ograniczy się do około tysiąca kalorii dziennie. Skoro tak, po co męczyć się i ograniczać stosując głodówki, skoro można stopniowo zmieniać swój styl życia na lepszy? Chcąc zredukować masę ciała, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że kaloryka posiłków powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego człowieka, między innymi do wyjściowej wagi oraz stopnia aktywności fizycznej. Dieta redukcyjna powinna być opracowana „z głową” – absolutnie nie powinny to być głodówki, czy też diety 1500 kcal pełne ograniczeń, a zbilansowane, różnorodne jadłospisy uszczuplone o około 300 kalorii poniżej zapotrzebowania. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nawet tak małe zmiany mogą być dla człowieka odczuwalne – aby nieco zminimalizować uczucie głodu, które towarzyszy Ci na przykład po posiłku, spróbuj skupiać się na jedzeniu i wolno spożywać dania. Takie działanie sprawi, że informacja o najedzeniu się dotrze do mózgu już po mniejszej porcji.

Skutki głodzenia się

Wróćmy jednak do tematu głodówek – dlaczego ignorowanie uczucia głodu jest złe i nie powinno mieć miejsca? Otóż dlatego, że długotrwałe niedostarczanie organizmowi tego, czego potrzebuje może być tragiczne w skutkach. Masa ciała z pewnością się zmniejszy, ale niestety nie na długo – już po krótkim czasie zrzucone kilogramy wracają jak bumerang w postaci efektu jo-jo. Głodzenie się ma również inne, bardzo negatywne skutki, które dotyczą nie tylko wyglądu, ale i zdrowia – zbyt mała podaż kalorii wiąże się bowiem z utratą elektrolitów i spowolnioną przemianą materii. Niedobór witamin i składników mineralnych, który jest gwarantowany w przypadku głodówek, otwiera drzwi do takich schorzeń, jak anemia, czy też osteoporoza. Z czym jeszcze muszą liczyć się osoby, które świadomie bądź nieświadomie ignorują uczucie głodu? Między innymi z obniżeniem odporności, osłabieniem, złą kondycją włosów oraz z łamliwymi i kruchymi paznokciami.

Kiedy nie powinno się ignorować głodu?

Jest to pytanie, na które odpowiedź jest prosta: nigdy nie powinno się go ignorować. Głód to uczucie, które zawsze pojawia się z jakiegoś powodu i może przyjmować dwie formy. Pierwsza z nich to emocjonalna, która charakteryzuje się tym, że pragnienie pojawia się nagle i wiąże się z potrzebą zjedzenia konkretnego produktu. Niestety zazwyczaj prowadzi do poczucia wstydu lub winy związanego ze spożyciem tego, na co miało się ochotę. Głód fizyczny jest z kolei całkowicie normalnym zjawiskiem – narasta stopniowo, mija po zjedzonym posiłku i wiąże się z zadowoleniem po zjedzeniu. Ani jednego, ani drugiego nie należy jednak ignorować – taka umiejętność nie jest oznaką samokontroli, a czymś, z czym należy walczyć. Świadome ignorowanie głodu to prosta droga do zaburzeń odżywiania. Jeśli chcesz mieć pewność, że spożywana przez Ciebie ilość kalorii jest odpowiednia, ale jedzenie intuicyjne nie jest Twoją mocną stroną – zapoznaj się z ofertą diet pudełkowych z Poznania i okolic.

To bardzo ważne, aby nauczyć się rozróżniać głód emocjonalny od fizycznego i wiedzieć, że żadnego z tych objawów nie należy ignorować. Takie działanie może być tragiczne w skutkach i prowadzić do wielu innych zaburzeń.