Wiedza

Jak uniknąć efektu jo-jo?

By 19 maja 2021 No Comments
dieta a efekt jojo

Efekt jo-jo to termin, który prawdopodobnie chociaż raz w życiu usłyszał każdy. Jest to coś, czego za wszelką cenę wystrzegają się wszystkie osoby przechodzące na dietę. Ale czym tak naprawdę jest i jak go unikać?

Efekt jo-jo – co to takiego?

Efekt jo-jo to, najprościej mówiąc, naprzemienne wahania masy ciała, które niestety dotyczą wielu osób podczas walki z nadwagą. To zjawisko jest niekorzystne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, dlatego warto robić wszystko, aby go unikać. Niekiedy jest tak silny, że następuje znaczny wzrost kilogramów, nawet w stosunku do stanu przed rozpoczęciem odchudzania. O efekcie jo-jo mówi się wtedy, gdy w przeciągu 5 miesięcy po zakończeniu kuracji odchudzającej przyrost masy ciała przekracza 10% osiągniętej wagi.  Najczęściej jest spowodowany powrotem do złych nawyków żywieniowych po zakończonej diecie, ale nie zawsze jest to jedyna przyczyna.

Przyczyny ponownego przybierania na wadze

Co zatem ma wpływ na występowanie tego zjawiska? Często można nabawić się efektu jo-jo w przypadku zbyt szybkiej utraty masy ciała. Nie bez powodu tak dużo mówi się o tym, że dieta redukcyjna powinna być jedynie odrobinę mniej kaloryczna niż dieta na utrzymanie wagi. Zdrowe chudnięcie polega na zmniejszeniu kaloryki potraw o około 300 kalorii poniżej swojego dziennego zapotrzebowania. Głodówki i niezbilansowane diety sprawiają, że efekty odchudzania widać szybko, ale równie szybko organizm zaczyna czuć się zagrożony i magazynuje tłuszcz, z którego może czerpać energię w przypadku znacznego niedoboru węglowodanów. Bardzo częstym błędem podczas odchudzania jest rezygnacja z aktywności fizycznej. Oczywiście, sama dieta wystarczy, aby zredukować masę ciała i niepotrzebne są do tego mordercze treningi ponad siły. Regularny trening, nawet w postaci spaceru, to klucz do zdrowia – podnosi tempo metabolizmu i pozwala na utrzymanie prawidłowego bilansu energetycznego. Powrót do starych nawyków to bardzo częste zjawisko, ponieważ krótkotrwałe diety nie uczą zmiany trybu życia na zdrowszy. Potrzeba nawet pięciu miesięcy, aby nauczyć się nowych zasad gwarantujących zachowanie szczuplejszej sylwetki.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Aby zminimalizować ryzyko powrotu do wagi sprzed redukcji, należy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim nie należy traktować diety jako rozwiązanie krótkoterminowe. Choć sama dieta redukcyjna trwa maksymalnie kilka miesięcy, jej zakończenie nie daje przyzwolenia na automatyczny powrót do starych nawyków. Nadal powinno się ograniczać niezdrowe produkty i wprowadzać je stopniowo. Zdrowa dieta wiąże się również z nawodnieniem, dlatego warto pamiętać o regularnym piciu wody oraz zielonej herbaty, która aktywnie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Zbyt restrykcyjne zasady podczas odchudzania sprawiają, że nasz organizm jeszcze bardziej ciągnie do fast-foodów i słodkości, których wcześniej nie brakowało, dlatego ważne jest, aby do redukcji masy ciała podchodzić mądrze, najlepiej pod kontrolą dietetyka. Catering dietetyczny może się okazać świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią kontrolować kalorii. Wybór diety dopasowanej do swoich indywidualnych potrzeb to wielki krok w stronę sukcesu.

Efekt jo-jo, poza niepożądanym ponownym przybieraniem na wadze, ma również negatywne skutki w kwestii zdrowia. Zwiększona proporcja masy tłuszczowej do mięśniowej może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób układu krążenia oraz do cukrzycy. Podupada również zdrowie psychiczne – spada motywacja i samoocena, a wzrasta ryzyko depresji. Dlatego właśnie nie warto stosować restrykcyjnych diet i podejść mądrze do zmiany stylu życia.