Większość witamin z grupy B to składniki, które bez większego problemu można znaleźć w codziennej diecie. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy odżywianie jest ubogie w pokarmy pomagające dostarczać je do organizmu. Ale czy faktycznie utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy B jest tak ważne?
Witaminy z grupy B – jaką rolę pełnią w organizmie?
Witaminy z grupy B to różnorodna grupa związków, która pełni szalenie istotną rolę w organizmie. Większość z nich nie magazynuje się, dlatego najprostszym sposobem na utrzymywanie ich prawidłowego poziomu jest przyjmowanie ich regularnie wraz z pokarmem. Są to składniki niezbędne w procesach metabolicznych, ponieważ przyczyniają się do wykorzystania energii z pożywienia. Nie sposób nie wspomnieć o ich udziale w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego – pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne poprawiając tym samym sprawność umysłu i nastrój.
Dieta bogata w witaminy, czyli jaka? Poznaj właściwości witaminy B!
Grupa B witamin jest bardzo rozbudowana – nic więc dziwnego, że łatwo pogubić się w tym, za co odpowiadają poszczególne substancje. Poniżej znajduje się lista tych, z których nazwą można się spotkać najczęściej.
- Witamina B1, znana również jako tiamina. Jest to substancja wspomagająca pracę układu sercowo-naczyniowego oraz mająca realny wpływ na rozwój kości i wzrost. Można ją znaleźć między innymi w chudym mięsie wieprzowym, drożdżach oraz orzechach.
- Witamina B3, czyli niacyna. Bierze udział w syntezie hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny, a także umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i uczestniczy w reakcjach prowadzących do wytwarzania energii. Najwięcej tego składnika znajduje się w cielęcinie i wołowinie, a także w niektórych rybach, takich jak łosoś, czy halibut.
- Witamina B9, inaczej znany wszystkim kwas foliowy. Jest to substancja niezbędna do syntezy DNA, to właśnie ona warunkuje prawidłowy podział komórek. Odgrywa szalenie istotną rolę w zapobieganiu defektom wrodzonym oraz wspomaga funkcjonowanie układu krwiotwórczego i nerwowego. Jej źródłem jest m.in. szpinak, nasiona roślin strączkowych, sery dojrzewające.
- Witamina B12, inaczej kobalamina. W praktyce jest tak naprawdę grupą związków, a jej dostarczanie jest bardzo istotne. Podobnie jak kwas foliowy, jest niezbędna w procesach krwiotwórczych, gdyż uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek. Nie sposób nie wspomnieć również o jej znaczeniu w metabolizmie białek, tłuszczu i węglowodanów. Jej jedynym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego: sery, jaja, ryby, produkty mięsne i podroby. Właśnie z tego względu konieczne jest, aby osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej suplementowały witaminę B12 zgodnie z zaleceniami producenta.
Samodzielne dbanie o zdrową i pełną dietę wbrew pozorom nie jest takie proste – szczególnie wtedy, gdy chcesz lub musisz wykluczyć z diety pewne składniki, takie jak na przykład mięso lub pszenica. Witamina B to tylko jeden z wielu składników, które należy dostarczać do organizmu wraz ze zjadanymi posiłkami. Jeśli więc obawiasz się, że Twój codzienny sposób odżywiania może być ubogi w witaminy i minerały – wybierz w pełni zbilansowany catering dietetyczny z Poznania, której wariant możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.