Wiedza

Jak pozbyć się „piwnego brzucha”?

By 15 września 2021 19 października, 2021 No Comments
miesień piwny

Otyłość brzuszna, potocznie nazywana “piwnym brzuchem” to przypadłość dotykająca szczególnie mężczyzn. Szacuje się, że dotyczy niemal 40% z nich! Niestety, w wielu przypadkach “oponka” jest nie tylko nieatrakcyjna, ale również niebezpieczna dla zdrowia. Dowiedz się, skąd się bierze oraz jak się jej pozbyć!

Mięsień piwny – jak powstaje?

Tak zwany mięsień piwny zazwyczaj powstaje w przypadku połączenia trzech czynników. Mowa o wieku, dodatnim bilansie kalorycznym i płci męskiej. Choć nazwa tego zjawiska może wydawać się nieco myląca, to “piwny brzuch” nie powstaje jedynie z powodu nadmiernego spożywania napojów chmielowych. Są one co prawda jednym z powodów, dla których tłuszcz odkłada się właśnie na brzuchu, ale znaczącą rolę odgrywa również zwolniony metabolizm, stres, niezdrowa dieta, nadmiar obowiązków i brak aktywności fizycznej. Piwo, jak już zostało wspomniane, nie jest jednak bez winy. Napój ten jest bardzo kaloryczny i przyczynia się do zwiększenia uczucia głodu, co z kolei ma duży wpływ na wieczorne podjadanie niezdrowych przekąsek.

Czy “piwny brzuch” dotyczy jedynie mężczyzn?

“Piwny brzuch” jest częściej kojarzony z przypadłością u mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko oni są narażeni na jego powstawanie. U kobiet tłuszcz rozkłada się, co prawda zdecydowanie bardziej równomiernie, jednakże w niektórych przypadkach mięsień piwny również występuje. Należy pamiętać, że nie tylko płeć warunkuje finalny wygląd figury. Ogromne znaczenie mają także geny, predyspozycje i stopień uprawianej aktywności fizycznej.

Zacznij działać – pozbądź się otyłości brzusznej!

Niestety, podobnie jak w przypadku innych rodzajów otyłości, na mięsień piwny nie ma jednego, magicznego sposobu, ponieważ, jak wiadomo, nie da się zredukować wagi tylko z konkretnej części ciała. Z tego też powodu, sposób zawsze jest tylko jeden: ujemny bilans kaloryczny i regularna aktywność fizyczna. W pierwszej kolejności należy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie spożywać dziennie o około 300 kilokalorii mniej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na catering dietetyczny Poznań, który nie obciąża układu pokarmowego, poprawia samopoczucie i daje uczucie sytości. Przygodę z treningami warto rozpocząć od ćwiczeń cardio – wśród nich można wyróżnić bieganie, skakanie na skakance, a nawet długie spacery. Po częściowym zredukowaniu wagi, jak najbardziej można rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Warto jednak rozważyć współpracę z doświadczonym trenerem personalnym, który z pewnością niejednokrotnie miał do czynienia z takim problemem. W przypadku otyłości brzusznej wyrzeczeń jest jednak nieco więcej – należy w pełni zrezygnować z alkoholu. Dietetycy zalecają ograniczenie lub wyeliminowanie napojów tego typu w przypadku każdej diety odchudzającej nie bez powodu. Napoje alkoholowe, szczególnie spożywane w dużych ilościach mają cechy, które skutecznie utrudniają zmianę stylu życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do jednego z wcześniejszych artykułów na naszym blogu – „Czy alkohol bardzo przeszkadza przy diecie?”.

“Piwny brzuch” zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i innych poważnych schorzeń. Warto więc zadbać o to, by się go pozbyć, chociażby ze względów zdrowotnych.