Wiedza

Jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

By 24 lutego 2021 26 lutego, 2021 No Comments
obliczanie kaloryczności

Zapotrzebowanie kaloryczne pozwala nam określić, ile energii z pożywienia potrzebuje nasz organizm, aby właściwie funkcjonować. Na co dzień, jednak wielu z nas nie przykłada do tej kwestii szczególnie dużej uwagi – liczyć zaczyna się ona na przykład gdy próbuje zgubić zbędne kilogramy lub też zaczynamy intensywny okres treningów. Jak więc obliczyć, ile kalorii powinniśmy przyjmować?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne to inaczej całkowita przemiana materii, która mówi nam o tym, ile kalorii powinniśmy spożyć, żeby zapewnić sobie potrzebną dawkę energii do codziennego funkcjonowania zgodnego z naszym stylem życia. Jednak pojęciem, które koniecznie musimy tutaj także przytoczyć jest podstawowa przemiana materii. Wskazany współczynnik mówi o tym, jak dużo kalorii nasz organizm potrzebuje w czasie wypełniania jego najbardziej podstawowych zadań, jak chociażby oddychanie. Kwestią, o jakiej nie możemy zapomnieć jest również wydatek energetyczny, co najprościej mówiąc wiąże się z ilością spalanych codziennie kalorii podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych. Wszystko to bezpośrednio przekłada się właściwe działanie naszego organizmu. Koniecznie musimy podkreślić, że niedostarczanie sobie potrzebnej ilości energii prowadzi do prawdziwego spustoszenia. Wskażemy w tym przypadku chociażby pogorszenie metabolizmu, wycieńczenie czy też pogorszenie się naszej kondycji psychicznej, jednak liczba negatywnych skutków jest zdecydowanie dłuższa.

Standardowe zapotrzebowanie kaloryczne

Nasze zapotrzebowanie kaloryczne zależne jest od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa chociażby nasz wzrost, dotychczasowa waga czy też płeć: zakłada się, że do właściwego funkcjonowania na ogół więcej kalorii potrzebować będą mężczyźni, ze względu na działanie ich gospodarki hormonalnej. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wiek, ponieważ zasadniczo z upływem lat pogarsza się nasz metabolizm. Wcześniej wspomniana podstawowa przemiana materii z wiekiem się zmniejsza, może ona spaść o około 4 procent w przeciągu dziesięciu lat. Kwestią, jaką niewątpliwie należy mieć na uwadze jest poziom aktywności fizycznej: istotna jest nie tylko częstotliwość treningów, lecz również nasza praca. Co ważne, nie bez znaczenia są  czynniki związane z naszą psychiką, a dokładniej z ilością stresu, jaki na co dzień nam towarzyszy

 Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Najlepszym rozwiązaniem jest jeśli nasze zapotrzebowanie kaloryczne zostanie obliczone przez specjalistę – wtedy mamy pewność, że pod uwagę zostaną wzięte wszystkie istotne czynniki. Jednak istnieje również wiele wzorów, za pomocą których możemy sprawdzić je sami. Wśród najpopularniejszych wymienia się metody Harrisa-Benedicta czy też Katcha-McArdle’a. A co z wieloma, dostępnymi w internecie kalkulatorami zapotrzebowania kalorycznego? Na ogół bazują one na wcześniej wspomnianych technikach, wybierając jednak idealny pod uwagę musimy brać  liczbę wpisywanych przez nas danych, aby wynik był jak najbardziej miarodajny.

Dobrze jeśli każdy z nas zna swoje zapotrzebowanie kaloryczne – wtedy najłatwiej jest dobrać nam najlepsze menu do naszych potrzeb, a także uzyskać najbardziej pożądany efekt.