Wiedza

Jak pohamować apetyt na słodycze podczas diety?

By 20 kwietnia 2021 10 sierpnia, 2021 No Comments
apetyt na slodkie

O tym, że będąc na diecie powinniśmy wyeliminować słodycze doskonale wiemy wszyscy. W praktyce jednak jest to znacznie trudniejsze, kiedy swoim aromatem kusi nas, na przykład ulubiona czekolada czy apetycznie wyglądający kawałek ciasta. Co zrobić, żeby pohamować apetyt na słodycze? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu.

Uzależnienie od cukru

Uzależnienie od cukru? Chociaż wielu z nas użycie określenia “nałóg” w stosunku do słodyczy może wydawać się pewnym wyolbrzymieniem, wcale tak nie jest! Jedzenie dużych ilość produktów posiadających cukier sprawia, że zbyt szybko uwalniana jest insulina, która w standardowych warunkach powinna zapewniać nam energię na cały dzień. Jednak w pewnym momencie ten “skok” ustaje, a my zaczynamy stawać się zmęczeni i senni. Wtedy właśnie nasz organizm daje nam znać, że znowu potrzebuje zjeść coś zawierającego glukozę. Dodatkowo uzależnienie od cukru wiąże się ze stymulowaniem produkcji serotoniny, która odpowiada za to, że czujemy się szczęśliwsi, przez co różnego rodzaju łakocie dla wielu z nas wydają się wręcz nieodzowną częścią dnia. Wbrew temu, co często myślimy łatwiej będzie nam pohamować apetyt na tego typu przekąski całkowicie z nich rezygnując. Kiedy pozwolimy sobie na dwa-trzy ciastka dziennie, kawałek ciasta czy też jednego batonika będziemy chcieli jeszcze więcej, aż w końcu z przysłowiowej jednej kostki czekolady zrobi się cała tabliczka.

Jak przestać jeść słodycze?

Co zrobić, żeby jednak być w stanie zrezygnować z jedzenia słodyczy? Bardzo ważne jest prowadzenie racjonalnej diety i regularne spożywanie posiłków, najlepiej co 3-4 godziny. Dzięki temu zminimalizujemy prawdopodobieństwo pojawienia się uczucia głodu, które skłania nas do podjadania. Ważne jest też, aby wybierane dania były naprawdę pełnowartościowe, ponieważ gdy w organizmie brakuje energii próbujemy “środków doraźnych” i chcemy pozyskać ją z cukru. Jeśli nie możemy obyć się bez przekąsek warto jest postawić na te jak najzdrowsze. Tutaj sprawdzą się, chociażby owoce: zarówno świeże i suszone, niskosłodzone dżemy, a także orzechy. Często zaleca się również  jedzenie cienko pokrojonych warzyw czy żucie gumy. Dobrze stawiać jest też na produkty, które pomogą nam regulować poziom glukozy we krwi. Są to składniki bogate w chrom, takie jak pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, owoce morza czy kiełki. Sam biały cukier postarajmy się zastąpić stewią, miodem lub chociaż cukrem trzcinowym.

O tym pamiętaj!

Co jeszcze może nam pomóc w zahamowaniu apetytu na słodycze? Tutaj warto jest wspomnieć, chociażby o aktywności fizycznej. Jest to skuteczne rozwiązanie ze względu na fakt, że podobnie jak cukier ruch nas uszczęśliwia! Podczas wysiłku zwiększa się poziom endorfin w naszym ciele, dzięki czemu nie potrzebujemy już sięgać po słodycze, aby  poprawić sobie nastrój. Kolejną kwestią jest picie wody, która nie tylko świetnie wspomaga odchudzanie, lecz również pomaga wyeliminować uczucie małego głodu, który właśnie często próbujemy zaspokoić słodkimi przekąskami.

Dieta dla wielu z nas może być dużym wyzwaniem, szczególnie kiedy kuszą nas ulubione słodycze. Warto jednak spróbować pohamować apetyt, przez co satysfakcjonujące nas efekty zobaczymy zdecydowanie szybciej.