Wiedza

Dlaczego osoby z hashimoto powinny skorzystać z diety pudełkowej?

By 18 grudnia 2020 10 sierpnia, 2021 No Comments
dieta dla osób niedoczynnością tarczycy

Osoby zmagające się z Hashimoto narażone są na znaczny przyrost wagi, zaburzenia miesiączkowania, różnego rodzaju bóle mięśni oraz wiele innych dolegliwości, które mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W ich przypadku niezwykle istotna jest odpowiednio rozpisana dieta, umożliwiająca złagodzenie niechcianych symptomów. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób jest dieta pudełkowa. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

Hashimoto – czym jest?

Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Związane jest z podwyższonym stężeniem przeciwciał, które znajdują się we krwi, co można dokładnie zbadać. Od niedoczynności tarczycy różni się tym, że zespół Hashimoto prowadzi do uszkodzenia tego gruczołu, z którego później wynika niedoczynność. A sama niedoczynność związana jest z wytwarzaniem niewystarczającej ilości hormonów tarczycowych. Na Hashimoto mają wpływ różne czynniki, a przyczyny tego schorzenia nie są w pełni znane, Wymienia się znaczące: środowisko (na przykład stres czy palenie papierosów), zła dieta oraz choroby autoimmunologiczne. Najczęściej występujące objawy to: znaczny przyrost masy ciała, wypadanie włosów, zaparcia, depresja, senność, zmęczenie, sucha skóra oraz bardzo charakterystyczne tak zwane wole tarczycowe.

Dieta przy Hashimoto

Przy Hashimoto konieczne jest trzymanie się określonej diety i eliminacja niektórych składników: przede wszystkim należy unikać produktów będących źródłem substancji goitrogennych, czyli takich, które hamują wchłanianie jodu w organizmie. Niedobór tego pierwiastka niebezpiecznie potęguje niedoczynność tarczycy. Dlatego nie można spożywać: soi (oraz jej pochodnych: tofu, mleka sojowego), brokułów, kalafiora, warzyw kapustnych, a także zupy bazujące na tych składnikach, ze względu na to, że niechciane związki rozpuszczają się w wodzie. Można natomiast spożywać je w wersji dokładnie ugotowanej. Często zdarza się tak, że przy Hashimoto występuje również celiakia, która wyklucza spożywanie glutenu, jednak jeżeli nie zostanie stwierdzona, nie ma podstaw, aby go unikać. Do utrzymania odpowiedniej wagi niezwykle ważne jest zachowanie regularności posiłków oraz dieta o ujemnym bilansie energetycznym (to znaczy mniej kalorii niż potrzebujemy, przy jednoczesnym poczuciu sytości). Wprowadzenie zmian do jadłospisu może być nieco problematyczne, ale mamy na to doskonałe rozwiązanie.

Dieta pudełkowa – dlaczego będzie najlepsza?

Catering dietetyczny to najlepsza z metod zmiany nawyków żywieniowych. Dlaczego? Jadłospis jest ułożony przez specjalistów na podstawie zebranego szczegółowego wywiadu od klienta oraz dopasowany do schorzeń, preferencji i celu jaki chcemy osiągnąć. Posiłki są urozmaicone, zbilansowane, pyszne i sycące. Dieta pudełkowa dostarczana jest codziennie pod same drzwi, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu ze względu na brak konieczności zakupów czy przygotowywania posiłków. Dostarczone potrawy wystarczy podgrzać jeżeli jest taka potrzeba i można je od razu zjeść. Ponadto przy takim sposobie żywienia istnieje ciągły kontakt ze specjalistami – jeżeli coś w diecie Ci nie pasuje, można to szybko zmienić.

Dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z Hashimoto. Przynosi ona wiele korzyści i jest świetna na początek zmiany nawyków żywieniowych oraz dla wszystkich, którzy nie mają czasu, aby robić zakupy czy gotować. Dzięki odpowiedniej diecie można osiągnąć i utrzymać wymarzoną wagę oraz zmniejszyć dolegliwości wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy.