Wiedza

Dieta ketogeniczna – skąd na nią moda?

By 10 listopada 2020 10 sierpnia, 2021 No Comments
dieta keto

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Korzysta z niej wielu celebrytów, którzy zachwycają nienaganną sylwetką. Na czym ona tak naprawdę polega i czy każdy może na nią przejść?

Skąd moda na dietę ketogeniczną?

Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest znaczące ograniczenie spożywania węglowodanów i zwiększenie ilości tłuszczów. Dzięki takiemu zabiegowi nasz organizm, w celu pozyskania energii zaczyna spalać właśnie tłuszcze i wytwarzać tak zwane ciała ketonowe w przyśpieszonym tempie mające hamować łaknienie. Metoda ta zyskała na popularności z kilku prostych przyczyn: przede wszystkim ze względu na fakt, że jest szybkim sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów. Dodatkowo wykorzystywana jest przez lekarzy, aby walczyć z różnymi schorzeniami, jak stwardnienie guzowate, zespół Retta, zespół Dravet, a nawet z padaczką. Doceniana jest  przez wiele światowej sławy gwiazd, które głośno mówią o efektach stosowanego przez nie jadłospisu. Możemy tu wskazać, chociażby słynną z roli Lary Croft, Alicie Vikander. Inną celebrytką, która jak sama podkreśla, wiele zawdzięcza diecie keto i chętnie dzieli się z fanami wskazówkami jak na niej przetrwać jest Kourtney Kardashian. Nie możemy też zapomnieć o jednej z ikon Hollywood, a mianowicie Halle Berry.

Co można jeść na diecie keto

Przede wszystkim musimy pamiętać, że na diecie keto spożywamy tłuszcze, które powinny stanowić ok. 80 procent generatorów energii, jakiej sobie dostarczamy. Eliminując jednocześnie węglowodany wprowadzamy nasz organizm w tak zwany stan ketozy. Co to oznacza? W momencie, kiedy mamy ograniczony dostęp do węglowodanów i nie możemy czerpać bezpośrednio z nich siły, zaczynamy szukać innego jej źródła, jakimi tutaj będą kwasy tłuszczowe. W tym czasie w organizmie rozpoczyna się produkcja ketonów mających dawać nam potrzebną energię. Co możemy jeść na diecie ketogenicznej? W naszym codziennym jadłospisie powinny pojawiać się mięsa i jaja, ważne jednak, aby te pochodziły od sprawdzonych dostawców. Wskażmy również wszelkiego rodzaju produkty mleczne, które jednak nie powinny być w żaden sposób dodatkowo słodzone. Oczywiście bardzo istotne są także warzywa i orzechy. Jeśli mówimy o tłuszczach, najlepsze będą naturalne, jak ostatnio bardzo popularny olej kokosowy.

 Dieta ketogeniczna – nie dla każdego

Dieta ketogeniczna jest świetnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, jednak nie wszyscy powinni się na nią zdecydować. Odradzana jest między innymi osobom, które zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego, a także z problemami nerek. Wiele słyszy się o ewentualnych skutkach ubocznych, lecz te występują głównie w sytuacjach, gdy stosujemy dietę na przysłowiową “własną rękę” samemu dobierając proporcje poszczególnych składników. W celu uniknięcia tego typu sytuacji najlepiej wybrać jest catering dietetyczny opracowany przez specjalistów. Pomoże nam on nam zadbać o naszą kondycję zdrowotną, a także pozwoli zaoszczędzić wiele czasu.

Dieta ketogeniczna rzeczywiście jest świetną metodą pozbycia się zbędnych kilogramów, jednak musimy pamiętać, że decydując się na nią koniecznie musimy skorzystać ze wsparcia specjalistów, a to oferuje właśnie Pan Catering!