Wiedza

Dieta białkowa – dla kogo jest polecana?

By 21 grudnia 2020 10 sierpnia, 2021 No Comments
nabial w diecie

Dieta białkowa jest jedną z najbardziej znanych metod na zrzucenie zbędnych kilogramów, lecz nie tylko! Szybkie efekty i smaczne posiłki są pewnego rodzaju wizytówką tego stylu żywienia: dowiedz się o tym więcej!

Na czym polega dieta białkowa

Jak sama nazwa wskazuje, dieta białkowa opiera się na właśnie na spożywaniu pokarmów dostarczających nam dużą ilość tego budulca. Zwiększając jego zawartość w codziennym jadłospisie jednocześnie należy zmniejszyć ilość przyjmowanych tłuszczów oraz węglowodanów. Zazwyczaj przy zdecydowaniu się na tego styl żywienia białko wynosi około 25 – 30 procent składników, które dostarczamy do naszego organizmu. Warto jest podkreślić, że nie ma jednej tego typu diety, lecz istnieje wiele odmian, które mogą przynieść różne, często także negatywne dla naszego zdrowia efekty, jak chociażby obciążenie nerek, szczególnie gdy liczymy na szybką utratę masy ciała. Dlatego w przypadku problemów zdrowotnych koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą, zanim rozpoczniemy zmianę odżywiania. Trzeba jednocześnie dodać, że samodzielne ustalanie sobie menu często może być ryzykowne, dlatego dobrze jest uzyskać pomoc od dietetyka lub innego specjalisty.

 Dieta białkowa: dla kogo?   

Dieta białkowa wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z odchudzaniem. Bez wątpienia osoby, które chciały w szybki sposób pozbyć się zbędnych kilogramów słyszały chociażby o metodach Dukana czy Atkinsa, które wśród dietetyków i lekarzy często budzą spore kontrowersje. Niewątpliwie dużą zaletą diety białkowej jest fakt, że rzeczywiście można na niej bardzo szybko schudnąć – czasem nawet 3-4 kilogramy w ciągu tygodnia, co nie zawsze jest zdrowe. Warto jednak wskazać, że odchudzanie to nie jedyna sytuacja, kiedy przyjmowana jest duża ilość tego składnika odżywczego. Tego typu jadłospisy zaleca się chociażby osobom zmagającym się z różnego rodzaju chorobami, podczas których trzeba stymulować regenerację tkanek. Większe ilości białka powinni spożywać również sportowcy, w szczególności Ci, którym zależy na wzroście masy mięśniowej.

Jedzenie na diecie białkowe

Dieta białkowa daje szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o przyrządzanie posiłków – mitem jest, że podstawę naszego jadłospisu musi wtedy stanowić ryż i kurczak. W codziennym menu nie powinno zabraknąć również nabiału: serków wiejskich, serów żółtych czy jogurtów, a także jaj. Jeśli chodzi o mięso to możemy jeść zarówno wieprzowinę jak i wołowinę, jednak dobrze, aby były to części z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Cennym źródłem białka są również nasiona roślin strączkowych, przykładowo fasola. W naszej diecie oczywiście muszą pojawić się warzywa i owoce, które w dużej mierze odpowiadają za dostarczanie nam cennych witamin. Jeśli chcemy przejść na dietę białkową nie ryzykując ustroju na zdrowiu warto jest zdecydować się na catering dietetyczny. Wybierając dietę Twoje Makro masz pewność, że Specjaliści z Pan Catering dostosują jadłospis do Twoich indywidualnych potrzeb, a także codziennie dostaniesz pyszne i zdrowe posiłki zgodnie z wybranym sposobem żywienia.

Dieta białkowa może przynieść satysfakcjonujące efekty, lecz przede wszystkim musimy pamiętać o naszym zdrowiu, dlatego koniecznie warto jest skorzystać z opieki specjalistów, którą oferujemy właśnie w Pan Catering.