Wiedza

Czy należy suplementować dietę wegetariańską?

By 30 marca 2021 10 sierpnia, 2021 No Comments
suplementacja-wege

Dieta wegetariańska w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Pomimo tego, że mięso dostarcza nam wiele cennych składników odżywczych coraz częściej rezygnujemy z niego mając świadomość, jak jego produkcja wpływa na środowisko. Czy jednak na diecie wegetariańskiej jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, czy jednak wsparcie suplementów będzie konieczne?

Dieta wegetariańska: czy trzeba ją suplementować?

Istnieje wiele teorii na temat tego czy dieta wegetariańska jest w stanie dostarczyć nam wszelkich potrzebnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zasadniczo dobrze “skomponowanej” nie trzeba dodatkowo suplementować. Jednak ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy wszystkimi składnikami. Czego nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie osób, które rezygnują z mięsa? Tutaj koniecznie powinniśmy wskazać chociażby warzywa strączkowe, jak fasola czy groch. Nie zapominajmy również o tofu, warzywach owocach, pestkach czy orzechach. Wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych uwarunkowań, związanych chociażby ze stanem zdrowia, poziomem aktywności fizycznej, wiekiem czy wykonywaną pracą. Podkreślmy, że zanim przejdziemy na dietę wegetariańską warto jest skonsultować to z lekarzem, a nasz jadłospis najlepiej żeby ułożył nam dietetyk. Po pierwszych miesiącach warto jest wykonać komplet badań i wtedy wdrożyć ewentualną suplementację.

Niedobory u osób na diecie wegetariańskiej

Osoby, które na dietę wegetariańską przechodzą na przysłowiową “własną rękę” często zmagają się z problemami zdrowotnymi, co spowodowane jest dostarczaniem do organizmu zbyt małej ilości poszczególnych składników odżywczych. Szczególnie na początku pojawiają się kłopoty z gospodarką żelazem – to zagwarantujemy organizmowi spożywając między innymi pieczywo razowe, orzechy czy wcześniej wspomniane warzywa strączkowe. Kolejną ważną kwestią jest chociażby przyjmowanie odpowiednich ilości B12 – tutaj powinniśmy wybierać wyroby, jakie zostały o nią wzbogacone, ponieważ naturalnie na ogół nie występuje w produktach spożywczych. Nie zapominajmy też o białku. Wbrew temu, co wielu osobom się wydaje wystarczy nam białko pochodzenia roślinnego, jednak musi być ono z różnych źródeł. Ważną rolę odgrywa wapń – tutaj dobrze jest stawiać na krowie mleko, a także zielone warzywa.

Catering wegetariański

Dobrym rozwiązaniem może okazać się postawienie na catering dietetyczny, a dokładniej właśnie catering wegetariański. Decydując się na wskazane rozwiązanie mamy pewność, że dostarczamy sobie wszelkich, potrzebnych do właściwego funkcjonowania składników odżywczych. Dodatkowo jest on bardzo smaczny: wegetariańskie jedzenie wcale  nie musi być nudne. Dieta bez mięsa od Pan Catering to pięć, zróżnicowanych posiłków, zawierających warzywa, owoce, prozdrowotne oleje czy jaja z naturalnych hodowli. Posiadamy opcję zarówno z rybami jak i bez nich, dzięki czemu każdemu uda znaleźć się idealne wyjście.

Dieta wegetariańska, pod warunkiem, że jest zbilansowana i dostarcza nam wszelkich potrzebnych składników odżywczych może być naprawdę zdrowa. Dużym ułatwieniem będzie postawienie właśnie na sprawdzony catering dietetyczny.