Wiedza

Co pomaga na przyspieszenie metabolizmu?

By 18 maja 2021 No Comments
przyspieszenie metabolizmu

Metabolizm to przemiana materii – potocznie mówi się, że niektórzy mają ją szybką, a niektórzy wolną. Osoby na redukcji często decydują się na rygorystyczne diety, zapominając o pracy nad najważniejszą rzeczą – “podkręceniem” tempa metabolizmu. Jak to zrobić?

Sport i zbilansowana dieta przede wszystkim!

Aby metabolizm chciał przyspieszyć tempo działania, należy w pierwszej kolejności zadbać o organizm od środka. Pomoże w tym trzymanie się dwóch powszechnie znanych zasad: regularnej aktywności fizycznej oraz stosowania zbilansowanej diety. Ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze lub aerobic przyspieszają oddech i tętno. Ćwiczenia siłowe z kolei budują tkankę mięśniową, która pozostaje metabolicznie aktywna nawet podczas snu, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii. Warto dbać o to, aby wysiłek był umiarkowany – najlepiej zacząć od lekkich, niezbyt długich treningów i stopniowo wydłużać ich czas trwania. Przerwy między treningami powinny wynosić nie mniej niż 20 godzin, a długość ćwiczeń – przekraczać 20 minut. Aktywność fizyczną najlepiej połączyć ze zbilansowaną dietą dostarczającą wystarczającą ilość substancji odżywczych. Nie należy schodzić dużo niżej niż nasze zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ spożywanie zbyt małej ilości kalorii może paradoksalnie spowolnić metabolizm. Najlepiej skonsultować to z dietetykiem i wybrać dietę zgodną z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Najlepsze sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Przyspieszenie metabolizmu odbywa się znacznie szybciej, gdy są wykorzystywane pewne sposoby. Pierwszy z nich może wydawać się banalny, ale ma duży wpływ na osiągnięcie sukcesu. Organizm potrzebuje solidnej dawki energii tuż po nocnym odpoczynku, dlatego obowiązkową czynnością każdego poranka jest zjedzenie pysznego, wartościowego śniadania. W ciągu dnia należy również kontrolować podaż białka – jest to szczególnie ważne w procesie przyspieszania przemiany materii, ponieważ aminokwasy w nim zawarte są trudniej trawione. To z kolei prowadzi do większego zużycia tłuszczu i węglowodanów w celu prawidłowego przyswojenia pokarmu. Metabolizm może być znacznie szybszy wtedy, gdy do posiłków są dodawane ostre przyprawy, takie jak chilli, czosnek, imbir oraz kminek. Nieodłącznym elementem przyspieszania przemiany materii jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia oraz spożywanie potraw bogatych w błonnik, jod oraz witaminę B6.

Wypoczynek to podstawa – również w tej kwestii!

O wadze snu mówi się bardzo wiele i wiele osób prawdopodobnie ma już dość tego tematu, natomiast i tutaj ma on znaczenie. Nadmierny stres i zmęczenie sprawiają, że wydzielają się hormony adrenaliny i kortyzolu, co prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. W trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne warto pozwolić sobie na chwilę oddechu w ciągu dnia, na przykład przy ulubionej książce lub odcinku serialu. Życie w ciągłym biegu nie wpływa dobrze na organizm, a przede wszystkim na metabolizm. Chcąc polepszyć niektóre procesy zachodzące w ciele należy pamiętać o tym, że nasz organizm chętnie nam w tym pomoże, ale pod warunkiem, że traktujemy go dobrze.

Wprowadzenie kilku prostych zasad może zdecydowanie polepszyć stan zdrowia i ułatwić drogę w kierunku szczupłej sylwetki. Przyspieszony metabolizm to także mniejsze ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, którego tak wiele osób się obawia!