Wiedza

Jaki wpływ ma stres na nasze odchudzanie?

By 25 sierpnia 2021 19 października, 2021 No Comments
skutki stresu na odżywianie

Pomimo stosowanej cateringu dietetycznego i ćwiczeń waga cały czas stoi w miejscu? A może masz problem z opanowaniem podjadania pomiędzy posiłkami? To wszystko często jest winą stresu, przekonaj się jak oddziałuje on na odchudzanie.

Kortyzol wrogiem odchudzania

Wbrew temu, co wielu osobom może się wydawać sfera psychiczna może się bardzo mocno przełożyć się, chociażby właśnie na nasze odchudzenie. Zacznijmy od tego, że wiele problemów związanych z pozbyciem się zbędnych kilogramów może wywodzić się ze zbyt wysokiego poziomu kortyzolu, który jest hormonem stresu. Podnosi się on wskutek między innymi różnych nerwowych sytuacji, lecz też przykładowo zbyt małej ilości snu. Jak jednak jego ilość przekłada się na nasze odchudzanie? Może między innymi prowadzić do insulinooporności, wskutek złej pracy wątroby oraz tkanek łącznych. Wprowadzeni w stan hiperglikemii będziemy mieć naprawdę duży problem z pozbyciem się zbędnego tłuszczu. Kortyzol niestety ma także przełożenie na naszą przemianę materii oraz ilość mięśni. Wspomaga odkładanie się tłuszczu, szczególnie na brzuchu oraz udach i zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Często stres powoduje skoki apetytu, które zazwyczaj “zajadamy” słodyczami.

Zajadanie stresu

Kolejną przeszkodą, która stoi na drodze zgubieniu zbędnych kilogramów jest zajadanie. Wbrew pozorom jest to duży problem, z którym naprawdę niektórym trudno sobie poradzić. Przyczyny często leżą w czasach dzieciństwa, kiedy jedzenie miało pomóc w złagodzeniu negatywnych emocji. Jednocześnie jest to metoda bardzo prosta, która nie jest napiętnowana przez społeczeństwo. Niestety jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że może to wiązać z poważniejszymi problemami takimi jak EED, czyli Emotional Eating Disorder. Wiąże się to z tak zwanym poprawianie sobie humoru właśnie poprzez ulubione słodycze czy też fast foody. Po zjedzeniu niezdrowego posiłku czy przekąski czujemy ulgę. Niestety w późniejszym czasie EED prowadzi do zaburzeń odżywiania, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie kontrolowanie swoich zachowań i obserwacja, w jakich sytuacjach zazwyczaj wybieramy jedzenie, którego jednak nie powinniśmy.

Jak schudnąć pomimo stresu?

Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że stres w dzisiejszych czasach towarzyszy prawie każdemu z nas. Dlatego warto jest stosować wszelkiego rodzaju metody rozluźniające: często będzie to po prostu gorąca kąpiel wieczorem, trochę czasu spędzone z ulubionym serialem, spacer czy też aromaterapia. Jeśli jednak wiemy, że nie radzimy sobie ze stresem konieczna może być wizyta u specjalisty, który nam pomoże. Dodatkowo zwróćmy też uwagę na to, co jemy: dobrze jest chociażby zadbać o dania bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 stymulujące produkcję serotoniny, jak chociażby ryby morskie. Istotnym w naszej diecie jest też magnez wpływający na pracę układu nerwowego.

Stres przekłada się na wiele dziedzin naszego życia, także na odchudzanie, dlatego dobrze jest znać metody, które pomogą nam radzić sobie z negatywnymi emocjami.